eVerything i'zZ heRe
 
HomeHome  PortalPortal  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 RONALDINHO VENDOSI DERBIN MILAN – INTER

Go down 
AuthorMessage
TiTaN.'
Admin
TiTaN.'

Posts : 65
Join date : 2008-08-27
Age : 23
Location : Peja-Kosovo

PostSubject: RONALDINHO VENDOSI DERBIN MILAN – INTER   Fri Oct 03, 2008 6:42 pmDerbi i 268-tė ndėrmjet Milanos dhe Interit pėrfundoi me fitoren e Rosonerėve. Ishte njė natė speciale pėr dy kapitenėt...Paolo Maldini zhvilloi derbin e 55-tė nė karrierė kundėr Interit, ndėrsa Javier Zanetti zhvilloi ndeshjen e 601 pėr skuadrėn e tij. Strategėt ndėr mė tė mėdhenjtė nė botėn e futbollit, Carlo Ancelotti dhe Jose Mourinho, u takuan pėr herė tė dytė nė njė ndeshje zyrtare, pas asaj nė superkupėn evropiane tė vitit 2004, ndėrsa tė parėn nė derbin mė tė madh lokal nė botė. Pamė debutimin e tė madhit Ronaldinho kundėr rivalit tė qytetit, dhe njė ndeshje e cila mė shumė i ngjante njė loje shahu se sa njė ndeshje futbolli. Njė gabim nė mbrojtje vendosi fituesin...Ronaldinho e vėrejti Kakan tė vetmuar nė krahun e djathtė, ndėrsa ky i fundit e priti Ronaldinhon tė futet nė zonė, kurse Dinho nė stilin e qendėrsulmuesit me kokė qėlloi cakun. Mourinho tentoi ta fiton betejėn me forcė dhe nė duelet nė ajėr. Ai nė pjesėn e dytė inkuadrojė nė lojė Adrianon dhe Cruz-in, por as kjo taktik e tij nuk solli ndryshim tė rezultatit. Momenti i ndeshjes qė edhe pėrfundoi ēdo dilemė tė fituesit, ishte kjo kur nė minutėn e 76 Burdiso ndėshkohet me kartonin e dytė tė verdhė. Kjo i ndihmoi nė mas tė madhe Milanos qė ta mbajė topin nė kontroll. Rreziku mė i madh nė pjesėn e dytė pėr portėn e Rosonerėve ishte kjo gjuajtje e fortė e Stankoviqit, e mė pas edhe tė Adrianos, por asnjėri nuk arriti tė mposhtė Abbiatin mė formė. Edhe Marko Materazzi ndėshkohet direkt me karton tė kuq, pasi nga banka e rezervistėve e kishte sharė gjyqtarin autoritativ, Emilio Morganti, i cili drejtoi pėr mrekulli derbin mė tė madh evropian. Inter pėsoi disfatėn e parė nė kėtė edicion, ndėrsa me kėtė fitore Milano iu afrua Interit nė vetėm njė pikė. Pas disfatės sė Interit, lider aktual nė Serie A ėshtė Lazio. Trajneri Delio Rossi ka ndėrtuar njė skuadėr shumė tė fortė dhe homogjene. Ai ėshtė shumė i kėnaqur me lojėn qė po e tregojnė futbollistėt e tij, ndėrsa beson shumė se Lazio mund ta fitojė edhe Scudetto-n, nėse tifozėt e mbushin nė ēdo ndeshje stadiumin Olimpik. Kjo mund tė bėhet realitet nėse njėmend Lazio vazhdon tė luajė njėjtė sikurse kundėr Torinos. Bjankoqelestėt e mpostėn Toron nė shtėpi lehtė me rezultat 3:1, ndėrsa edhe njė herė mė radhė shkėlqeu argjentinasi Mauro Zarate, i cili me dy golat e tij kundėr Torinos u ngrit nė kuotėn e 6 golave nė Serie A dhe prin nė listėn e golashėnuesve. Lazmo ende po luan pa sulmuesin tjetėr tė rrezikshėm, Tomaso Rocchi-n, e kur edhe tė kthehet, atėherė do tė shohim njė Lazio edhe mė tė fortė. Napolin nuk e kemi parė tė jetė nė pozitėn e dytė tė klasifikimit pas xhiros sė 5-tė, ndoshta prej kohės kur nė kėtė skuadėr luante i jashtėzakonshmi Maradona. Mirėpo, kėtė pozitė po e meritojnė napolitanėt qė kanė njė skuadėr shumė tė re, por gjithsesi tė talentuar. Fitorja e fundit ndaj Bologna-s ishte e pritur, mirėpo Napoli po shfaq lojė shumė agresive dhe shumė tė shpejtė, gjė e cila mund tė jetė e rrezikshme pėr ēdo skuadėr rivale. Edhe Udinese ėshtė njėra prej atyre skuadrave tė cilat e meritojnė tė jenė nė pjesėn e lartė tė renditjes tabelare. Udinese shėnoi fitoren e tretė nė kėtė edicion, ndėrsa tė dytėn nė shtėpi. Dyshja sulmuese, Di Natale – Quagliarella, edhe njė herė me radhė po dėshmon cilėsitė e tyre, kurse edhe javėn e ardhshme Udinese ka gjasa reale pėr tė shėnuar fitoren e tretė rresht, pasi nė Friuli udhėton Torino qė po tregon formė tė dobėt. Juventusi barazoi pėr herė tė tretė nė kėtė edicion. Zonja e vjetėr nga Torino nuk arriti tė mposhtė Sampdorian nė Marasi dhe kėshtu bjankonerėt mbetėn nė kuotėn e 9 pikėve. Sulmuesi David Trezeguet mund tė thuhet se i mungon Juventusit, edhe pse nė tri ndeshjet e para, duke mos e llogaritur kėtė, Amauri ishte golashėnues. Forma e Juves pritet tė ngritėt nga ndeshja nė ndeshje, por barazimi me Catanian dhe kjo me Sampdorian, nuk janė shenja tė mira skuadrėn e drejtuar nga Claudio Ranieri. A ėshtė kėndell Roma pas fitores ndaj Atalantės apo ndoshta ishte njė natė e dobėt e mysafirėve. Po themi kėshtu ngase Roma po luan mirė nė shtėpi, ndėrsa nė udhėtim nuk po arrin sė paku tė barazojė. Javėn e ardhshme Roma i shkon Sienės njėrės prej skuadrave tė vogla mė tė papėrshtatshme nė Serie A, sidomos kur luan para publikut vendas. Firentina edhe njė shpėtoi me golin e Alberto Gilardinos, ndėrsa Genoa pėsoi edhe njė disfatė. Kėto dy klube sė bashku me Palermon, duket se janė shumė tė sigurta nė shtėpi, ēka nuk mund tė thuhet kur luajnė si mysafirė. Nė xhiron e 6-tė Fioretina i shkon Chievos, Palermo Juventusit, ndėrsa Genoa nė shtėpi e pret Napolin. Edhe java e ardhshme nė kampionatin italian pritet tė jetė si gjithmonė shumė e fortė dhe e paparashikueshme.
Back to top Go down
View user profile
 
RONALDINHO VENDOSI DERBIN MILAN – INTER
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Literati Prunus Spinosa 'Fifty' final potting from Duffet to Albright
» Italian Pottery Marks From Cantagalli To Fornasetti By Walter & Karen Del Pelligrino
» Soccer Decals, Anyone?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
KHT Forum :: Lajme tė ndryshme dhe sport :: Sport-
Jump to: